Do jak wysokiej temperatury udało się człowiekowi podgrzać materię w skali makro (nie używając reakcji jądrowych, akceleratorów cząstek etc ... tylko np. laserami, polem magnetycznym czy elektrycznym)…
Czy ciepło Q z termodynamiki jest promieniowaniem EM (fotonami, kwantami gamma)? W podręcznikach traktuje się te dwa działy fizyki tak odrębnie że nie wiadomo właściwie co jest czym. Czy mówiąc przekazywanie ciepła mówimy o rozpraszaniu się fotonów o częstotliwościach w podczerwieni, czy tym jest ciepło? Czy tzn. że takie fotony…
Dlaczego przy pocieraniu powierzchni gładkich o siebie słychać głośny dźwięk? Przecież wystających z materiału "mikroelementów", które (według mnie) przy pocieraniu zaczepiają o siebie i po odgięciu czy po urwaniu się wytwarzają malutką podłużną falę dźwiękową, jest olbrzymia liczba, a że robią to w różnym czasie, fale te powinny się znosić?…
Mam pytanie, które nurtuje mnie od czasu, kiedy zacząłem myśleć o czarnych dziurach. Wyobraźmy sobie kulę ołowianą. Jak bardzo można zmniejszyć te kulę aby posiadała dalej te samą masę ale w mniejszej objętości? Czy istnieje jakaś objętość (gęstość) graniczna, której nie można przekroczyć? Czy może można te masę zmieścić w…
czy można stworzyć prądnice/dynamo wytwarzające napięcie 230V i zastosować je w samochodzie? W tedy to dynamo napędzane np. tylnią osią zasilało by prostownik(chodzi tu o ładowarkę) który ładowałby akumulatory. Te akumulatory zasilały by silnik (tak jak w samochodach elektrycznych/hybrydowych)a silnik poruszałby przednią oś. I moje drugie pytanie jest takie czy…
Istnieje wiele rodzai atomów - Hel, Wodór, Złoto itp. Co decyduje o ich odmienności? Kwarki? Czasem dochodzi do procesu przeistoczenia się jednego pierwiastka w inny (np. podczas reakcji termojądrowych, wydzielają się pierwiastki ciężkie), co się w nich zmienia? Też kwarki? Jak dochodzi do takiej zmiany? W jakich procesach może to…
Wyobraźmy sobie sytuację. Po torze, z prędkością 90 km/h jedzie motocyklista. Drugi wyprzedza go. Jego prędkość wynosi 100 km/h. Ten pierwszy więc widzi, że drugi wyprzedza go z prędkością o 10 km/h większą. Weźmy pod uwagę drugą sytuację. Pierwszy motocyklista jedzie z prędkością 99%c. Drugi z prędkością 100%c (wiem, że…
Dlaczego świat nie jest prosty tylko powyginany? Dlaczego rzeki nie płyną prosto tylko meandrują? Skąd się biorą wydmy piaskowe na pustyniach i na dnie rzeki? - Czy pustynia i dno rzeki nie mogłyby być płaskie? Dlaczego drogi gruntowe nie są proste, ale tworzą się na nich "sinusoidalne" nierówności (górka, dołek,…
Jaki stosunek ma fizyka do teleportacji, czy jest to możliwe?? Chciałbym tu nawiązać do eksperymentu filadelfijskiego. Czy przenoszenie się w PRZESZŁOŚĆ jest możliwe??…
Cała wspołczesna dziedzina elektrmagnetyzmu tłumaczy wszystkim i wpaja do głowy iz wyrozniamy dwa rodzaje ładunku dodatni oraz ujemny. Moja pytanie brzmi nastepujaco: co mam rozumiec pod pojeciem ujemny ladunek bo z tego co wiem to nie ma w przyrodzie nic ujemnego. Ładunek jest to cecha czasteczki lub wlasciwosc podobnie jak…
Mój znajomy, doktor fizyki, polecił mi do rozwiązania zagwozdkę, która nie daje mi spać po nocach. A mianowicie, masz niepomalowany magnes sztabkowy - powiedział. Jak bez pomocy żadnych dodatkowych przyrządów określić, który biegun jest północny, a który południowy, skoro nie są w żaden sposób oznakowane? Dodał, że jeśli nie uda…
Mówimy, że przewodnik elektryczny posiada "chmurę elektronową", która pozwala na przepływ prądu elektrycznego. Jednak (...) zakaz Pauliego zabrania występowania dwóch i więcej elektronów z tymi samymi liczbami kwantowymi, których występowanie, przynajmniej według mnie, w opisanym przypadku byłoby całkiem prawdopodobne. W jaki sposób zachowują się elektrony podczas przepływu prądu, żeby do…
Weźmy wodorowe ogniwo paliwowe. Jak wiemy składa się głównie z membrany, anody i katody. Dostarczając wodór na anodę zostaje utleniony do protonów i elektronów. Dalsza zasada działania jest mi ogólnie znana. Moje pytanie to, czy możemy dostarczyć wodór w inny sposób niż np. bezpośrednio z butli ciśnieniowej. Czy możliwa jest…
mam zrobic doswiadczenie do szklanego pojemnika nalac wode i na powieszchni wody połozyc szpilke przyłozyc do szpilki naelektryzowana linijke i powiedziec dlaczego to się odpycha a nie przyciaga.
Na jednym z forum spotkałem się z dość ciekawym zagadnieniem. Rozważmy następujące sytuacje: 1. Przeprowadzamy elektrolizę przy użyciu elektrod platynowych rozcieńczonego roztworu NaCl. Produkty elektrolizy (gazowe): H2 i O2. Robimy to, załóżmy w szklance. Dostarczamy ładunek 2F, zatem w wyniku tego otrzymujemy 1 mol H2 i 1/2 mol O2 /zakładając…
w jaki sposób można naelektryzować bursztyn? Pyta: Przemek Pytanie: W podręczniku i na lekcji fizyki opisuje się elektryzowanie bursztynu i szklanej pałeczki poprzez pocieranie. Wspomina się o Grekach (że już oni to zaobserwowali), mówi, że są ładunki ujemne, dodatnie, że mogą przepłynąć i naelektryzować inne ciało, gdy się z nim…
Czy w styku M-S poziomy energetyczne są modyfikowane (podnoszone lub opuszczane) w całym półprzewodniku ? Na schematach poziom np. opada a następnie jest linią prostą z czego wnioskuję że jest już tak dalej w reszcie. Wiem że modyfikacja jest powodowana przez pole elektryczne (które wnika w niewielką część półprzewodnika) ale…
czy jest taka możliwość żeby stworzyć magnes/elektromagnes taki który po ułożeniu przeciwnym biegunowi do ziemskiego do dołu tak aby się on unosił? bez dodatkowych czynników? jeśli jest to teoretycznie możliwe, to jakie powinny być współczynniki tego magnesu (wielkość, indukcja, ewentualnie liczba zwojów na cewce)?…