Jak rozumieć linię świata fotonu (prosta nachylona pod kątem 45 stopni) na diagramach w podręczniku teorii względności? Przecież foton podlega zasadzie nieoznaczoności położenia-pędu, a więc nie może mieć określonego toru ruchu.
Dlaczego ryby nie zdychają w wyniku uderzenia pioruna w powierzchnię wody? Ryby które są przy powierzchni wody zdychają, a co z resztą? Czy przez ryby (które są zanurzone w wodzie) przepływa prąd? A co z wędkowaniem „na prąd”?…
Czy (mikro)soczewki grawitacyjne posiadają ogniska, a jeśli tak, to czy w takim ognisku promieniowanie od pobliskich źródeł byłoby skupiane tak bardzo, by mogło stanowić realne niebezpieczeństwo dla przelatujących statków kosmicznych?…
W odpowiedzi z 4 lutego 2019 r. na pytanie „Czy Wszechświat stygnie?” padło stwierdzenie, że „...Maleje więc też temperatura tego promieniowania [reliktowego], którą często nazywamy 'temperaturą Wszechświata'. Dlatego mówimy często, że Wszechświat stygnie”. Otóż znany jest z historii fizyki tzw. paradoks Olbersa zwany też paradoksem ciemnego nocnego nieba. W szczególności…
Dla obserwatora znajdującego się na Ziemi foton wyemitowany ze Słońca pokonuje odległość ok. 150 mln km w czasie 8 minut. Ale dla samego fotonu ten czas jest równy zero? A co z odległością?…
W odpowiedzi na pytanie z dnia 27.6.2016 prof. Malinowski napisał, że „Na naładowane cząstki wiatru słonecznego dostające się w obszar pola magnetycznego Ziemi działa siła Lorentza. W wyniku jej działania cząstki krążą po spirali wokół linii sił pola”. Nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje. Siła Lorentza powinna działać w kierunku…
Dlaczego większość najlżejszych pierwiastków gromadzi się w centrum układu planetarnego powodując powstanie gwiazdy? A z cięższych powstają planety? Dlaczego grawitacyjnie nie skupiają się w centrum jak te lekkie?…
Czy istnieje taka opcja, że czas jest nieskończony w obu kierunkach? I jeśli jest nieskończony również w przeszłość, to jak z nieskończonej przeszłości można w ogóle dojść do jakiegoś innego momentu w czasie? Jeśli nie jest nieskończony w przeszłość, to czy to oznacza, że istniał taki „czas”, w którym czasu…
Księżyc okrążając Ziemię podąża za jej orbitalnym ruchem wokół Słońca – „goni” ją przez część obrotu i „ucieka” w drugiej części tego obrotu. Jak to się dzieje? Czy jest prostsze wyjaśnienie (przybliżenie) niż to, że to problem trzech ciał, jak wiem skądinąd niezwykle trudny i w zasadzie nierozwiązany? Ale Natura…
Szukając informacji na temat powstawania i zasiewania chmur natrafiłem na pojęcia jąder krystalizacji, zarodków krystalizacji i jąder nukleacji. Czy te terminy oznaczają to samo? Jeśli nie, to jak się do siebie mają? Czy krystalizacja to jedna z możliwych form nukleacji?…
Czy na zimnych planetach węglowych, zawierających znacznie więcej węgla, a mniej krzemu i tlenu, mogą istnieć zbiorniki ciekłego amoniaku (z jego obiegiem w atmosferze), zamiast lodu wodnego? Czy powstały jakieś opracowania, próbujące ustalić jakie warunki mogą panować na powierzchni globów węglowych, gdy tlen jest związany i nie tworzy się woda;…
Czy można by skumulować energię pioruna i ujarzmić ją w podziemnych pokładach węglowych na takiej samej zasadzie jak bateria paluszek, gdzie znajduje się węgiel i kwas?…
Czy prawidłowe jest sformułowanie dotyczące lasera, iż posiada on temperaturę ujemną w skali Kelwina? Na przykład druga zasada termodynamiki mówi, że ze wzrostem energii nieuporządkowanie układu rośnie, a w przypadku lasera jest na odwrót .
Czy w każdym kierunku od Ziemi obserwujemy Wszechświat na odległość około 13,8 mld lat świetlnych? Czy to oznacza, że Ziemia nie znajduje się się w żadnym szczególnym miejscu Wszechświata?…
Jak dobrze wiemy światło ma energię. Zmierzyliśmy energię jaką dostarcza nam Słońce. W takim razie ile energii zostaje odbite od powierzchni Księżyca?…
Czy Droga Mleczna jest mniej więcej w wieku Wszechświata? Wyczytałam, że Droga Mleczna ma około 13 mld lat, a Wielki Wybuch nastąpił: ok 13 -15 mld lat temu, więc Wszechświat jest w mniej więcej takim wieku. Wychodziłoby na to, że nasza Galaktyka jest praktycznie tak stara jak Wszechświat. Chciałam się…
Wiem, że nośnikami pola elektromagnetycznego są fotony. Czy zatem możemy w końcu powiedzieć, że fotony są CZĄSTECZKAMI (pomimo, że wszędzie czytam o „dwoistości ich natury”, raz falowej, a raz korpuskularnej)? Czy też nie możemy tego powiedzieć, z powodu właśnie owej dwoistości ich natury Krótko: czy w końcu fotony są jakiegoś…
Czy człowiek mógłby przebywać w atmosferze Wenus? Wiadomo, że na powierzchni planety człowiek nie mógłby przetrwać ze względu na ekstremalną temperaturę i ciśnienie. Chciałbym jednak zapytać, czy w atmosferze Wenus, w której na wysokości ok. 50-55 km (zgodnie z tabelką i wykresem na angielskiej Wikipedii) przyjmują one wartości w miarę…
Dlaczego oś ziemska jest nachylona względem ekliptyki? Znalazłam informację o zmianie nachylenia w czasie, o stabilizującym oddziaływaniu Księżyca, dzięki czemu zmiany te nie są tak duże, czytałam także o precesji. Ale skąd wynika samo nachylenia? Czy jest to związane z przyciąganiem Księżyca i Słońca? W jaki sposób to wyjaśnić?…
Właśnie obejrzałem w telewizji program „Zagadki Wszechświata”, w którym stwierdzono, że dzięki teleskopowi „Kepler” odkryto planetę zbudowaną z gorącego lodu, po dotknięciu którego można spłonąć. Z czego i jak powstaje taki lód? Temperatura, ciśnienie i co jeszcze ma wpływ na jego powstanie?…
Dlaczego kometa ma warkocz pyłowy? Dlaczego cząsteczki pyłu po oderwaniu od komety – mając taką samą prędkość początkową – nie poruszają się wraz z kometą tworząc „obłok”, a nie wydłużony ogon zgodny z grubsza z trajektorią (z grubsza, bo wiatr słoneczny go lekko modyfikuje), jak to ma miejsce w rzeczywistości?…
Jak to możliwe, że pole magnetyczne Ziemi jest wytwarzane przez metaliczne jądro które jest jak rozumiem w stanie płynnym? Przecież metale tracą właściwości ferromagnetyczne pod wpływem wysokiej temperatury.
Mam pytania dotyczące cząstek wirtualnych. Między nukleonami działa silne przyciąganie przenoszone przez piony, lub można je wyznaczyć stosując potencjał Yukawy. Jak pierwotnie określić masę pionów (która jak wiemy wynosi $140 MeV/c^2$), oraz wyznaczyć potencjał Yukawy? Jak można oszacować energię wiązania nukleonu z pionem?…
W opisie ruchu Słońca wokół centrum Drogi Mlecznej często przyjmuje się założenie, iż nasza gwiazda porusza się sinusoidalnie – raz wchodząc ponad płaszczyznę galaktyki, raz pod. Z jakimi siłami miałby wiązać się taki ruch i czy faktycznie gwiazdy w ten sposób przemierzają orbitę galaktyczną?…
W jaki sposób policzono liczbę protonów w pierwiastkach chemicznych składających się na tablicę Mendelejewa Przecież jest to wartość nie dająca się zmierzyć fizycznie, a kilkaset lat temu potrafiono się z tym uporać.
Czy wszystkie atomy powstały podczas Wielkiego Wybuchu? Zastanawiam się po prostu czy nasze ciało jest zbudowane z atomów, które mają miliardy lat i „pamiętają” czasy powstania Wszechświata, czy to tak jednak nie działa?…
Czy rozwiązania Diraca z energią ujemną wynikały z tego, że energia cząstek (np. pozytonu) była tak naprawdę dodatnia, tyle tylko że ładunek był przeciwny? Jeśli nie to o co w tym chodziło?…
W jaki sposób pojedynczy foton może odbić się od czegokolwiek? Znając jego rozmiar oraz proporcje pustej przestrzeni międzycząsteczkowej do przestrzeni zajmowanej przez cząstki elementarne wydaje się, że odbicie fotonu od przeszkody jest statystycznie nieprawdopodobne.
Co tak naprawdę dzieje się z niezaobserwowaną cząstką w superpozycji? Na „chłopski rozum” istnieją trzy możliwości: przyjmuje jeden dobrze określony stan; przyjmuje oba; nie przyjmuje żadnego. Wygląda to na trylemat – pierwsza opcja wymusza obecność ukrytych zmiennych, druga gwałci prawo sprzeczności, a ostatnia podporządkowuje materię pomiarowi.
Czy w realnie przeprowadzanym doświadczeniu Younga z dwoma szczelinami kierunek źródła światła można tak kontrolować, aby fotony (traktowane jako cząstki) padały pomiędzy szczelinami? Jaki jest realny rozrzut (średnica plamki) na przeszkodzie ze szczelinami? Czy jeśli źródło emituje np. jeden foton w ciągu sekundy, to czy każdy taki foton dociera do…
Skąd się wzięły warstwy skał przykrywające najgłębsze złoża ropy naftowej? Rozumiem, że są to w dużej części szatki obumarłych form życia, ale skąd się niejako wzięła ta materia?…