Pracuję na dużym obiekcie przemysłowym. Wraz ze współpracownikami mamy inne zdania na temat procesu załadunku zbiornika o przekroju walca ciekłym azotem o temperaturze około -195 stopni C. Zbiornik zawsze jest zapełniony od dołu ciekłym azotem, a u góry mamy poduszkę gazową. Według mnie tankując ten zbiornik od dołu podnosimy w…
Dlaczego mówi się, że Wszechświat stygnie? Przecież średnia energia kinetyczna wszystkich cząstek Wszechświata jest stała. Czy stygnięcie wszechświata należy utożsamiać ze spadkiem jego temperatury?…
Mam pytanie z teorii względności zainspirowane wykładami prof. Krzysztofa Meissnera dotyczącymi czasu i Modelu Standardowego, dostępnymi w serwisie youtube.com. Otóż wiadomo, że fotony czasu nie liczą, nawet jeśli zwolnią z naszego punktu widzenia, gdyż są bezmasowe. Do pomiaru czasu cząstce potrzebna jest masa. Wiadomo również, że istnieją dwa różne mechanizmy…
Na czym polega różnica pomiędzy aberracją światła a paralaksą (w kontekście astronomii)? Nie potrafię jednoznacznie stwierdzić czy dotyczy to opisu tego samego zjawiska. Nie jestem tego również pewny po prześledzeniu wszystkich publikacji z którymi dane mi było się zapoznać – sformułowania te nie były stosowane przemiennie – zakładam, że było…
Podczas rozprężania gazu ziemnego, np. w reduktorze, dochodzi do zmiany jego ciśnienia i temperatury (maleje ciśnienie i spada temperatura). Co się stanie jeśli podczas rozprężania gazu uniemożliwimy pobór energii cieplnej z otoczenia?…
Dowiedziałam się, że w CERN zderzają w zderzaczu hadronów pojedyncze atomy, jądra atomów, czy nawet pojedyncze protony. Jak można uzyskać tak małe cząstki Przecież ich nie widać nawet pod najlepszym mikroskopem. Jak można wyizolować tak małe cząstki?…
Co decyduje o rozpadzie promieniotwórczym konkretnego jądra atomowego w próbce np. toru? Czy znane są czynniki przyspieszające lub zwalniające proces i tym samym zmieniające czas połowicznego zaniku?…
Ruch obrotowy Ziemi dokoła Słońca zwalnia każdego roku o ułamek sekundy. Czy to oznacza, że jeden rok trwał parę miliardów lat temu dwa, trzy, albo i więcej współczesnych lat? Co w takim razie oznacza wyrażenie „miliard lat temu”? O jakich „latach” wówczas mówimy: współczesnych, uśrednionych, czy też rok w takim…
Obserwujemy pozytywną zależność między prędkością rozchodzenia się dźwięku w danym ośrodku a temperaturą ośrodka – kiedy temperatura ośrodka rośnie, prędkość dźwięku w nim także rośnie. Jednak w ośrodkach o wyższej temperaturze odległości między cząsteczkami są większe niż w zimniejszych, a przecież wiemy, że dźwięk rozchodzi się szybciej tam, gdzie cząsteczki…
Czy nazwy warstw geologicznych określił angielski prawnik Charles Lyell, autor książki „Podstawy geologii”? I jaką metodę wykorzystał do ich datowania jako kolumny geologicznej?…
Sam nie wiem jak zadać pytanie, które mnie nurtuje. Wiem, że gdy coś się obraca ze stałą prędkością, np. płyta adapterowa, to w każdym jej miejscu liczonym od środka ta prędkość jest większa. W pewnym miejscu od środka przy bardzo dużej średnicy płyty dochodziłoby do sytuacji, w której brzeg płyty…
Czemu ładunki protonu i elektronu są sobie równe? Jak „podobne” są do siebie te cząstki? Proton składa się z kwarków, elektron chyba do tej pory uznaje się za cząstkę elementarną. Czy mamy tu do czynienia z pewnym aksjomatem, po prostu prawem fizyki? Czy protony mogą przenosić w takim razie ładunek?…
Czy wzorzec kilograma faktycznie się zmienia? Słyszałem, że utracił swoją masę – jaki to ma wpływ na inne jednostki miary? Co się dzieje jeżeli zmieniają się inne stałe fizyczne, np. w wyniku bardziej dokładnych pomiarów?…
Dlaczego lustra wykonuje się ze szkła? Chodzi konkretnie o podstawy luster (teleskopowych). Zakładając ,że moglibyśmy napylić warstwę odbijającą na dowolne materiały, wydawałoby się, że wykonanie podstawy np. z plastiku miałoby sens, gdyż całość mogłaby być lżejsza i łatwiejsza w obróbce. Czy chodzi tu o „sztywność” konstrukcji, czy może o jakiś…
Proszę o poprawienie mojego rozumowania jeżeli się mylę. Odpowiedź na pytanie o pory roku na Uranie zależy od tego czy oś obrotu Urana ma stały kierunek w przestrzeni. Jeżeli tak to dwa razy w ciągu roku jest ona prostopadła do promienia wodzącego planety wokół Słońca, a dwa razy jest równoległa…
W wysokich gęstościach i/lub temperaturach można uzyskać różne fazy materii. W tych pytaniach skupię się na właśnie na takich fazach materii. 1) Jeśli plazma kwarkowo-gluonowa zostanie jeszcze mocniej skompresowana (do większej gęstości niż jest jej domyślna) poprzez użycie zewnętrznego pola elektromagnetycznego o ogromnym napięciu i gdy zostanie utrzymana tak ściśnięta,…
Mam pytanie odnośnie sond Voyager. Czy obecnie lecą one po „wielkiej” orbicie np. Słońca, czy może lecą – w dużym uproszczeniu – po linii prostej względem Słońca w stronę innego układu słonecznego?…
Skoro nadprzewodniki w bardzo niskich temperaturach przewodzą prąd bez żadnego oporu, to czy prąd przez nie przepływający tworzy wokół nich pole elektromagnetyczne?…
Jak fale elektromagnetyczne oddziaływują ze sobą? Na przykład stojąc przed lustrem część fal jest odbijanych przez lustro, a część przez nasza twarz. Obie fale biegną naprzeciwko siebie – czy ulegają one wzmocnieniu, wygaszeniu, czy nie reagują ze sobą?…
Dlaczego rozprężanie gazu prowadzi do gwałtownego obniżenia temperatury, skutkując oszronieniem dłoni przy nabijaniu zapalniczki? Podobnie długotrwałe używanie butelki ze sprężonym powietrzem do czyszczenia powoduje gwałtowne jej oziębienie, co powoduje wręcz niemożliwość trzymania jej w dłoniach. Z czego to wszytko wynika?…
Jeśli rozpad protonu jest możliwy (zabrania go Model Standardowy, ale inne teorie mówią inaczej) to jak nastąpi? Nagle czy stopniowo? I jeżeli ludzie lub inne istoty żywe będą żyły w tym okresie to co się z nimi stanie?…
Ogólna teoria względności przewiduje grawitacyjną dylatację czasu. W jaki sposób wykorzystuje to system GPS, tym samym dowodząc poprawności tej teorii?…
Obserwując nocne niebo i układ gwiazd: dlaczego każdej nocy, bez względu na porę roku, z terenu naszego kraju widzimy te same gwizdy i gwiazdozbiory – Smoka, Wielką Niedźwiedzicę, Małą Niedźwiedzica, Cefeusza, etc.? Przecież latem porą nocną z terenu naszego kraju widzimy całkiem inną stronę nocnego nieba niż zimą, kiedy znajdujemy…
Od początku mojej edukacji wyobrażałem sobie cząstki elementarne jako infinitezymalne ziarenka materii, obdarzone właściwościami czterech podstawowych sił oraz innymi atrybutami (spin, pęd, itp.). Jednakże wciąż byłyby to ziarenka o określonym wymiarze. Zastanawiam się od jakiegoś czasu, czy istnieje teoria z zakresu fizyki, która sprowadzałaby ten wymiar do zera. Czy można…
Nośnikiem oddziaływań elektromagnetycznych jest foton. Czy zatem foton jest kwantem światła? Czy można tak samo powiedzieć, że foton jest nośnikiem fal radiowych? Foton jako kwant fal radiowych, ale o niższej energii?…
Teoretyzując. Czy gdybyśmy mieli niezniszczalny pojemnik i do tego pojemnika pompowalibyśmy bez ustanku jakiś gaz, zwiększając cały czas ciśnienie tego gazu, to czy możliwe by było by „upakowanie” atomów wzrosło do tego stopnia, by powstała ciecz lub ciało stale? Czy zmniejszenie natomiast (ściśnięcie) przestrzeni miedzy atomami mogłoby spowodować zmniejszenie temperatury…
Nurtuje mnie jeden problem związany ze światłem (fotonami) i zasadą zachowania energii. Załóżmy, że od idealnego zwierciadła (100% odbicia) użytego jako żagiel słoneczny odbija się określona ilość fotonów (np. 1000). Fotony zmieniają pęd (zwrot) na przeciwny – stąd siła działająca na żagiel, który nabiera prędkości i energii kinetycznej. Tylko: kosztem…
Rozumiem, że ładunki dodatni i ujemny „komunikują” się za pomocą fotonów. Pytanie z czego to wynika? Wydaje się jakoby ładunek ujemny wysysał fotony z ładunku dodatniego. Niemniej sam temat dlaczego coś ma ładunek jest niezwykle interesujący. Wszędzie uznaje się stwierdzenie, jakoby ładunek elektryczny był fundamentalny i niedefiniowalny. Lecz to nie…
Czy ładunek spoczywający w (jednorodnym) polu grawitacyjnym jest źródłem promieniowania elektromagnetycznego? Zgodnie z zasadą równoważności taki ładunek można potraktować jako poruszający się ruchem przyspieszonym (w przestrzeni pozbawionej grawitacji), zatem powinien on "promieniować". Jeśli tak, to co dzieje się z jego energią? Jeśli nie, to co z zasadą równoważności?…
W naszym świecie mniej więcej da się odwrócić każdy proces, więc jak z fal elektromagnetycznych o określonych długościach wytworzyć prąd elektryczny? I czy można magazynować energię w postaci fal elektromagnetycznych w metalowym pojemniku lub w czymś innym?…
Jak wiadomo Wszechświat ciągle się rozrasta, a co za tym idzie – chłodzi. Czy, a jeśli tak to kiedy uzyska temperaturę zera absolutnego, i co to będzie oznaczało dla naszej planety?…
Z czego wynika uczucie chłodu podczas rozpuszczania 100% ksylitolu w jamie ustnej, oraz dojmujące doznanie ciepła, gdy na wilgotnej dłoni znajdzie się proszek do prania (i czasem inne detergenty)?…