Ciecze przystosowują się do kształtu naczynia w którym są umieszczone. Jeśli zatem rozleje się 100 ml wody na idealnie płaską powierzchnię, to jaką wysokość będzie miała ta woda?…
Nie ma głupich pytań, a więc. Na Ziemi znajduje się skończona liczba atomów – co jednak gdy ktoś/coś się rodzi? Np. człowiek. Wiadomo, że nabiera on masy, rośnie itd., i jest zbudowany z atomów. Skąd się biorą atomy „na człowieka”? Jest „tworzony” z tych obecnych atomów na Ziemi? Tylko teoretycznie…
Co się dzieje z energią podczas opadania skoczka ze spadochronem? Według zasady zachowania energii suma energii potencjalnej i kinetycznej jest zawsze taka sama, więc jeżeli wysokość maleje, to wzrasta szybkość. Ale w przypadku skoczka i wysokość i szybkość maleją, więc energia jakby gdzieś uciekała.
Co znajduje się między atomami? Z podręczników do fizyki można dowiedzieć się, że atomy substancji gazowej są słabo związane między sobą, jednak interesuje mnie w jakiej „przestrzeni” się one znajdują oraz czy ta „przestrzeń” może zostać opisana jakimiś wartościami fizycznymi. W moim rozumieniu atomy z których, przykładowo, składa się atmosfera,…
Czym jest uporządkowanie dalekozasięgowe w ferro- i antyferromagnetykach? W jaki sposób opisać można różnicę w dalekozasięgowym uporządkowaniu momentów magnetycznych, a krótkozasięgowym, w materiałach magnetycznych, zwłaszcza jeśli dotyczy to ferro- i antyferromagnetyków?…
Dlaczego niebo jest bardzo niebieskie nawet na bardzo wysokiej górze, mimo że już tam jest mało powietrza (tak że trudno się tam oddycha)? Mówię o Kilimanjaro, byłam tam i niebo na takiej wysokości nie jest ciemne, a tak samo niebieskie jak na dole, gdzie atmosfera jest gęsta.
Jak Avogadro wykazał, że w jednym molu substancji jest $6.02 \times 10^{23}$ cząsteczek? Przecież nie policzył. Nie mógł tego zweryfikować. Czy ktoś w ogóle to zweryfikował?…
Czy można stanąć na planecie, która jest gazowym olbrzymem? Oczywiście przy założeniu, że człowiek byłby to w stanie przeżyć. Jak konkretnie temperatury i ciśnienie wpływają na gęstość powierzchni takiej planety?…
Dlaczego świetlówka świeci pod linią wysokiego napięcia? Słyszałem, że jest to związane z polem elektromagnetycznym wokół przewodów, ale nie rozumiem jak dokładnie zachodzi to zjawisko. Czemu zachodzi tylko dla prostoliniowej świetlówki i czy zależy od napięcia prądu płynącego w kablach?…
Dlaczego po otwarciu jednej z szyb w poruszającym się samochodzie słychać charakterystyczne dudnienie, które znika kiedy otworzy się kilka szyb równocześnie?…
Czy w naszym układzie słonecznym zawsze planety będą krążyć z taką samą prędkością i zostaną na tych samych orbitach? Czy planety obiegając słońce w jakiś choć minimalny sposób tracą swoją prędkość lub ja zwiększają, co w bardzo odległej przyszłości spowoduje spadek planety na Słońce lub wydostanie się z naszego Układu…
Czy podczas kreacji pary elektron-pozyton nie dochodzi do złamania zasady zachowania energii? Czy ta zasada jest jakoś związana ze spinami tych cząstek?…
Zgodnie z odpowiedzią na jedno z pytań, wraz z głębokością np. w kopalni, temperatura skał rośnie. A jak to wygląda w przypadku jaskiń naturalnych? Czy można się spodziewać, że speleolodzy zagłębiając się w jaskinie będą odczuwać coraz większą temperaturę?…
Czy da się obliczyć różnicę w upływie czasu (jeśli tak to prosiłbym o wzór) i czy taka w ogóle jest, między człowiekiem mieszkającym na najwyższym punkcie na Ziemi, a człowiekiem mieszkającym na najniższym? Zakładając, że oboje żyją po 80 lat, ile można „zyskać/stracić czasu” mieszkając w tych miejscach?…
Co by się stało, gdyby obrót Ziemi wokół własnej osi trwał kilka miesięcy? Dzień i noc trwałyby wtedy kilka miesięcy, ale jak jeszcze wpłynęłoby to na pogodę i klimat naszej planety, na pory roku, zwierzęta i ludzi?…
Interferencja: dwie fale się nakładają – następuje wzmocnienie – powstaje fala o energii dwa razy większej; czy to prawda? Dwie fale się nakładają – następuje wygaszenie – fale zanikają; co dzieje się z energią tych fal? Energia znika? Czy to jest jakaś symetria pozwalająca na złamanie praw fizyki? P.S. Elektron…
Jak wiemy cząsteczki gazów drgają, a gdy zmieszany ze sobą dwa rodzaje cząsteczek wymieszaj się one, co jest skutkiem ich chaotycznego przemieszczania się. Moje pytanie jest następujące: skąd pochodzi energia, której efektem jest ów chaotyczny ruch oraz od czego zależy kierunek ruchu? Czy ma to coś wspólnego z oddziaływaniem chmury…
Jeżeli próżnia składa się z tak zwanych wirtualnych cząstek, które powstają i anihilują – tworząc tak zwaną pianę kwantową – to powinniśmy móc odczytać temperaturę próżni. Czy fizycy nie popełnili błędu zakładając, że tak zwana temperatura promieniowania tła jest pozostałością po Wielkim Wybuchu? Myślę, że ta temperatura może również być temperaturą…
W jednym podręczniku dla technikum możemy znaleźć stwierdzenie: „Warunkiem poruszania się pojazdu jest odpowiednia wartość siły napędowej $F_N$, która musi zrównoważyć wszystkie siły oporów ruchu $F_o$”. Coś tu mi nie pasuje, bo wtedy wypadkowa wszystkich sił działających na pojazd $F=0$, a zgodnie z zasadami dynamiki Newtona, to siła wypadkowa nadaje…
Czy istnieją energie biologiczne (we wschodnich wierzeniach nazywane np. kundalini, reiki, chi)? Zdrowy rozsądek temu zaprzecza, ale w końcu medycyna niekonwencjonalna często się sprawdza, i to wcale nie ze względu na efekt placebo. Potwierdza to pozytywny wpływ medycyny niekonwencjonalnej na zwierzęta (istnieją udokumentowane przypadki wyleczenia nowotworów u koni z pomocą…
Czy możliwe jest stworzenie „silnika magnetycznego”, czyli zestawu w którym całą energię mechaniczną wytwarzają magnesy stałe (np. neodymowe) umieszczone na obrzeżach dysku, a jeden silniejszy magnes działa jako stała siła magnetyczna działająca w jednym kierunku? Oczywiście nie piszę tu o silniku o wydajności 100% ani o perpetuum mobile, gdyż w…
Czy z powodu napięcia powierzchniowego cząsteczki tlenu mają utrudnione zadanie w dostawaniu się do wody? Czy gdyby zraszać powierzchnię wody to cząsteczki tlenu łatwiej dostaną się do wody ?…
Jakim cudem możliwe jest kierowanie strumieniem elektronów tak, żeby manipulować każdym możliwym pikselem? Jak dokładnie odbywa się to kierowanie światłem i natężeniem prądu? Nic przecież wewnątrz sprzętu nie porusza się z prędkością światła. Wszystko stoi w miejscu, więc jakim cudem obraz zmienia się tak dynamicznie, skoro nic poza prądem i…
Czy Wszechświat jest elektrycznie obojętny? Jeżeli tak, to zgodnie z zasadą zachowania ładunku musi tak być od początku jego istnienia, a zatem cząstki elementarne musiałyby powstać w idealnych proporcjach, tak żeby łączny ładunek elektryczny wynosił zero. Ale dlaczego miałoby się akurat tak stać (np. w przypadku materii i antymaterii symetria…
Czy w sytuacji kiedy dwie strugi płynu łączą się w jedną (niech A określa położenie przekroju na pierwszej, B na drugiej, C na „sumarycznej”), właściwym jest korzystanie z osobnych równań Bernoulliego dla strug A-C i B-C? Wydaje mi się, że przy łączeniu strug zachodzi wymiana energii, więc ta nie jest…
Czy każdy widzi tak samo kolory? Mówię o zdrowych ludziach bez wady wzroku, chorób itp. Na przykład ja widzę czerwony i inna osoba też mówi, że widzi czerwony, ale skąd mam wiedzieć jak dla tej osoby wygląda czerwony – może ta osoba widzi czerwony tak jak ja niebieski, ale nie…
Skoro z czarnej dziury nie mogą wydostać się fotony, to także fotony promieniowania podczerwonego. Czy to oznacza, że nie tylko gęstość, ale i temperatura osobliwości dąży do nieskończoności, a sama czarna dziura staje się wraz ze wzrostem masy coraz gorętsza pod horyzontem zdarzeń?…
Co by się stało gdyby człowiek wszedł do uruchomionego Wielkiego Zderzacza Hadronów? Jakie byłyby dokładne skutki? Dodam, że mam 15 lat, więc byłabym wdzięczna za słownictwo pozbawione skomplikowanych określeń :-)…
Dlaczego zamrożone pierogi toną, a ugotowane wypływają? Gęstość lodu jest mniejsza niż wody, więc teoretycznie zamrożonym pierogom powinno być łatwiej wypłynąć na powierzchnię, jednak tak się nie dzieje. Dlaczego?…