Dlaczego orbity planet krążących w jednym układzie zachowują równowagę między sobą, a planety nie zbliżają się coraz bliżej Słońca? Czy jest jakaś siła która równoważy grawitację?…
Czy magnetosfera Ziemi wpływa na pogodę/klimat? Czy cząstki wody w chmurach są zjonizowane? Czy jonizacja atmosfery Ziemi zależy od wiatrów słonecznych i/lub od Ziemi?…
Czy prędkość orbitalna Ziemi wokół Słońca ma jakikolwiek wpływ na prędkość obrotową Ziemi (wokół własnej osi), i na odwrót ? Czy prędkość obrotowa jakkolwiek wpływa na prędkość orbitalną?…
Ziemia porusza się wokół Słońca, Słońce porusza się wokół centrum Drogi Mlecznej (w efekcie czego ruch wszystkich planet zaczyna przypominać tak jakby warkocz, wizualizacje są dostępne w internecie), Droga Mleczna porusza się w kierunku Andromedy, lokalna gromada galaktyk porusza się względem innych gromad galaktyk... Jak wyglądałby ruch Ziemi w przestrzeni…
Voyager 2 został wystrzelony w 1977 roku i od tego czasu nieprzerwanie działa na niego przyciąganie grawitacyjne. Czy wobec tego jego prędkość maleje, a jeśli nie to dlaczego?…
Dlaczego Ziemia nie spada na Słońce? Pył kosmiczny znajdujący się w układzie słonecznym i spadający na naszą planetę (ponoć 3,5 mln ton rocznie), jak również meteoryty zwiększają masę Ziemi. Sądzę, że sprawiają też opór w jej wędrówce wokół naszej gwiazdy. Czy w długim okresie czasu, rzędu milionów lat, nie powodują…
Czy jest możliwe, aby nachylenie osi względem ekliptyki planety było cały czas takie samo względem gwiazdy wokół której krąży i niezależne od położenia na orbicie? Przykładowo, przez cały okres obiegu wokół gwiazdy planeta ustawiona jest tak jak Ziemia w dniu przesilenia letniego.
Będę wdzięczny za podanie daty koniunkcji Saturna i Jowisza, około roku 7 p.n.e. Czy była to potrójna koniunkcja? Jeśli to możliwe to poproszę o ich daty dzienne.
Czy tzw. boska proporcja występuje w Układzie Słonecznym, np. w odległościach między planetami względem siebie i Słońca? Czy występuje ona również w odległościach między galaktykami?…
Czy nie jest tak, że aby jakiś przedmiot się poruszał (wykonywał tzw. pracę) potrzebuje dostarczania energii? Zatem dlaczego w przestrzeni kosmicznej Ziemia „bez dodawania jej energii” stale wykonuje pracę krążąc wokół Słońca i wokół samej siebie (swojej osi)? Nawet brak „tarcia” tego nie „usprawiedliwia”! Dlaczego też, podobnie, jeżeli jakiemuś przedmiotowi…
Czy orbita naszego Układu Słonecznego względem środka galaktyki jest elipsą? Jeśli tak, to jakie są implikacje zmiany odległości od centrum na przestrzeni pełnego obiegu?…
Mam pytanie odnośnie eksperymentu Arthura Eddingtona, który potwierdził teorię Einsteina. Chodziło w nim o obserwację gwiazdy za Słońcem w trakcie zaćmienia i zarejestrowanie soczewkowania. Pytanie: czy jakiekolwiek obserwatorium na świecie powtórzyło te obserwacje i czy można zobaczyć wyniki?…
Czy na Księżycu zachodzą jakieś procesy tektoniczne? I czy we wnętrzu Księżyca mają miejsce jakiekolwiek zjawiska dynamiczne, czy to jest po prostu zimna kulka materii?…
Czy można stanąć na planecie, która jest gazowym olbrzymem? Oczywiście przy założeniu, że człowiek byłby to w stanie przeżyć. Jak konkretnie temperatury i ciśnienie wpływają na gęstość powierzchni takiej planety?…
Czy w naszym układzie słonecznym zawsze planety będą krążyć z taką samą prędkością i zostaną na tych samych orbitach? Czy planety obiegając słońce w jakiś choć minimalny sposób tracą swoją prędkość lub ja zwiększają, co w bardzo odległej przyszłości spowoduje spadek planety na Słońce lub wydostanie się z naszego Układu…
Co by się stało, gdyby obrót Ziemi wokół własnej osi trwał kilka miesięcy? Dzień i noc trwałyby wtedy kilka miesięcy, ale jak jeszcze wpłynęłoby to na pogodę i klimat naszej planety, na pory roku, zwierzęta i ludzi?…
W odpowiedzi na pytanie z dnia 27.6.2016 prof. Malinowski napisał, że „Na naładowane cząstki wiatru słonecznego dostające się w obszar pola magnetycznego Ziemi działa siła Lorentza. W wyniku jej działania cząstki krążą po spirali wokół linii sił pola”. Nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje. Siła Lorentza powinna działać w kierunku…
Dlaczego większość najlżejszych pierwiastków gromadzi się w centrum układu planetarnego powodując powstanie gwiazdy? A z cięższych powstają planety? Dlaczego grawitacyjnie nie skupiają się w centrum jak te lekkie?…
Księżyc okrążając Ziemię podąża za jej orbitalnym ruchem wokół Słońca – „goni” ją przez część obrotu i „ucieka” w drugiej części tego obrotu. Jak to się dzieje? Czy jest prostsze wyjaśnienie (przybliżenie) niż to, że to problem trzech ciał, jak wiem skądinąd niezwykle trudny i w zasadzie nierozwiązany? Ale Natura…
Czy na zimnych planetach węglowych, zawierających znacznie więcej węgla, a mniej krzemu i tlenu, mogą istnieć zbiorniki ciekłego amoniaku (z jego obiegiem w atmosferze), zamiast lodu wodnego? Czy powstały jakieś opracowania, próbujące ustalić jakie warunki mogą panować na powierzchni globów węglowych, gdy tlen jest związany i nie tworzy się woda;…
Czy w każdym kierunku od Ziemi obserwujemy Wszechświat na odległość około 13,8 mld lat świetlnych? Czy to oznacza, że Ziemia nie znajduje się się w żadnym szczególnym miejscu Wszechświata?…
Jak dobrze wiemy światło ma energię. Zmierzyliśmy energię jaką dostarcza nam Słońce. W takim razie ile energii zostaje odbite od powierzchni Księżyca?…
Czy człowiek mógłby przebywać w atmosferze Wenus? Wiadomo, że na powierzchni planety człowiek nie mógłby przetrwać ze względu na ekstremalną temperaturę i ciśnienie. Chciałbym jednak zapytać, czy w atmosferze Wenus, w której na wysokości ok. 50-55 km (zgodnie z tabelką i wykresem na angielskiej Wikipedii) przyjmują one wartości w miarę…
Dlaczego oś ziemska jest nachylona względem ekliptyki? Znalazłam informację o zmianie nachylenia w czasie, o stabilizującym oddziaływaniu Księżyca, dzięki czemu zmiany te nie są tak duże, czytałam także o precesji. Ale skąd wynika samo nachylenia? Czy jest to związane z przyciąganiem Księżyca i Słońca? W jaki sposób to wyjaśnić?…
W opisie ruchu Słońca wokół centrum Drogi Mlecznej często przyjmuje się założenie, iż nasza gwiazda porusza się sinusoidalnie – raz wchodząc ponad płaszczyznę galaktyki, raz pod. Z jakimi siłami miałby wiązać się taki ruch i czy faktycznie gwiazdy w ten sposób przemierzają orbitę galaktyczną?…
Czy wszystkie atomy powstały podczas Wielkiego Wybuchu? Zastanawiam się po prostu czy nasze ciało jest zbudowane z atomów, które mają miliardy lat i „pamiętają” czasy powstania Wszechświata, czy to tak jednak nie działa?…
Na czym polega różnica pomiędzy aberracją światła a paralaksą (w kontekście astronomii)? Nie potrafię jednoznacznie stwierdzić czy dotyczy to opisu tego samego zjawiska. Nie jestem tego również pewny po prześledzeniu wszystkich publikacji z którymi dane mi było się zapoznać – sformułowania te nie były stosowane przemiennie – zakładam, że było…
Ruch obrotowy Ziemi dokoła Słońca zwalnia każdego roku o ułamek sekundy. Czy to oznacza, że jeden rok trwał parę miliardów lat temu dwa, trzy, albo i więcej współczesnych lat? Co w takim razie oznacza wyrażenie „miliard lat temu”? O jakich „latach” wówczas mówimy: współczesnych, uśrednionych, czy też rok w takim…
Proszę o poprawienie mojego rozumowania jeżeli się mylę. Odpowiedź na pytanie o pory roku na Uranie zależy od tego czy oś obrotu Urana ma stały kierunek w przestrzeni. Jeżeli tak to dwa razy w ciągu roku jest ona prostopadła do promienia wodzącego planety wokół Słońca, a dwa razy jest równoległa…