Dlaczego ciśnienie spada szybciej w zimnym powietrzu niż w powietrzu ciepłym? Wydawać by się mogło, że zimniejsze powietrze, które jest gęstsze od cieplejszego, będzie miało więcej energii (cząsteczki są położone bliżej siebie, niż w ciepłym), potrzebnej do „przeciwstawienia się” spadającemu ciśnieniu, czyli mniejszemu nacisku na te cząsteczki, ale chyba tak…
Dlaczego w Himalajach i na wyżynie tybetańskiej nie występują wulkany? Zawsze uczono mnie, że wulkany występują w strefach subdukcji – stąd Pacyficzny Pierścień Ognia. Czy w przypadku Himalajów nie mamy do czynienia z subdukcją? Podobnie w Europie w pasie Alp i Karpat nie występują wulkany, a przecież w Polsce mamy…
Dlaczego orbity planet krążących w jednym układzie zachowują równowagę między sobą, a planety nie zbliżają się coraz bliżej Słońca? Czy jest jakaś siła która równoważy grawitację?…
Płyty oceaniczne powstają przez zamarzanie magmy wypływającej z powiększającej się szczeliny między dwoma innymi płytami oceanicznymi, które się rozsuwają. Zamarznięta magma tworzy nową płytę, która nie zapada się. Czy to oznacza, że magma podczas zamarzania na dnie oceanu zmniejsza swoją gęstość, podobnie jak zamarzająca woda?…
Czy magnetosfera Ziemi wpływa na pogodę/klimat? Czy cząstki wody w chmurach są zjonizowane? Czy jonizacja atmosfery Ziemi zależy od wiatrów słonecznych i/lub od Ziemi?…
Czy prędkość orbitalna Ziemi wokół Słońca ma jakikolwiek wpływ na prędkość obrotową Ziemi (wokół własnej osi), i na odwrót ? Czy prędkość obrotowa jakkolwiek wpływa na prędkość orbitalną?…
Pokłóciłem się z kolegą o taką kwestię: kolega utrzymuje, że temperatura odczuwalna wpływa na takie zjawiska jak np. zamarzanie kałuż, gołoledź, itp. Dla mnie natomiast jest to po prostu wartość temperatury, która jest odczuwalna przez człowieka, a występowanie zjawisk wyżej opisanych określa temperatura normalna, tzn. mierzona przez termometr. Który z…
Od czego dokładnie zależy rozmiar tornada? Często na filmach w sieci widzę, jakby tornada sklasyfikowane jako EF5 wirowały i przemieszczały się bardzo powoli, co by sugerowało, że prędkość wiatru jest bardzo niewielka – a jednak od razu takie tornada klasyfikuje się najwyższym stopniem skali. Wiem, że pod uwagę jest też…
Jeżeli jakieś siły powodują, że para wodna w atmosferze skupia się (zamiast się rozpraszać) w większe skupiska, czyli chmury, to dlaczego chmury nie dążą do kształtu zbliżonego do kuli, tylko mają bardzo nieregularny kształt?…
Dlaczego Ziemia nie spada na Słońce? Pył kosmiczny znajdujący się w układzie słonecznym i spadający na naszą planetę (ponoć 3,5 mln ton rocznie), jak również meteoryty zwiększają masę Ziemi. Sądzę, że sprawiają też opór w jej wędrówce wokół naszej gwiazdy. Czy w długim okresie czasu, rzędu milionów lat, nie powodują…
Co decyduje o tym, że dany gaz jest cieplarniany (np. $CO_2$, $CH_4$, $N_2O_x$ itd.), a inny nie? Domyślam się, że chodzi o budowę cząsteczki, ale nie do końca to rozumiem.
Czy w kosmosie istnieje określenie kierunku północy, południa, wschodu i zachodu? Skoro wszystko się kręci, to jak określić kierunek, w którym porusza się dany obiekt?…
Byłem przekonany, że ruch obrotowy Ziemi wokół osi, a w konsekwencji siła odśrodkowa, jest przyczyną powstawania pływów morskich, przy określonych warunkach – np. koniunkcja Ziemi i Księżyca. Rozumiałem to tak: jeśli występowała koniunkcja tych ciał, to od strony „księżycowej” łączna siła była sumą siły odśrodkowej Ziemi i większej siły przyciągania…
Czy jest możliwe, aby nachylenie osi względem ekliptyki planety było cały czas takie samo względem gwiazdy wokół której krąży i niezależne od położenia na orbicie? Przykładowo, przez cały okres obiegu wokół gwiazdy planeta ustawiona jest tak jak Ziemia w dniu przesilenia letniego.
W ostatnich kilku dniach dałem się wciągnąć w dyskusję z wyznawcą teorii płaskiej Ziemi. Czy ktoś jest w stanie wyliczyć następujące wielkości? Jeżeli stoję na pełnym morzu, oczy mam na wysokości 2 m, to horyzont widzę w odległości 5,1 km. I jeśli np. 75 km za linią horyzontu jest drapacz…
Czy nie jest tak, że aby jakiś przedmiot się poruszał (wykonywał tzw. pracę) potrzebuje dostarczania energii? Zatem dlaczego w przestrzeni kosmicznej Ziemia „bez dodawania jej energii” stale wykonuje pracę krążąc wokół Słońca i wokół samej siebie (swojej osi)? Nawet brak „tarcia” tego nie „usprawiedliwia”! Dlaczego też, podobnie, jeżeli jakiemuś przedmiotowi…
Od dłuższego czasu bezskutecznie szukam danych pomiarowych ziemskiego przyspieszenia grawitacyjnego, mierzonego na dużych głębokościach pod powierzchnią. Kopalnie w RPA 4km, odwierty geologiczne nawet 12km, głębie oceaniczne. Chodzi mi o zestawienie danych z powierzchni i z dużej głębokości w tym samym miejscu. Jeżeli Uniwersytet Warszawski nie ma takich danych, to może…
W sumie mam dwa pytania, ale z podobnego zagadnienia. 1) Co się dzieje z nadmiarowymi ładunkami w chmurach? Ładunek elektryczny pojawia się, bo dwie masy powietrza ocierają się (a w nich drobinki wody), przez co górna warstwa zyskuje ładunek, załóżmy +A, a dolna -A. Gdyby wyładowania przebiegały między chmurami, to…
Czy naładowany elektrycznie obiekt krążący po orbicie emituje promieniowanie elektromagnetyczne? Np. czy naładowana elektrycznie Ziemia krążąca wokół Słońca zaczęłaby emitować promieniowanie synchrotronowe? Ruch po orbicie to ruch przyspieszony, więc przyspieszające ładunki elektryczne powinny świecić. Dobrze myślę?…
Czy są gdzieś prowadzone badania wpływu zawirowań i wytwarzanych spalin samolotów pasażerskich na wysokości 10-12 km na zmianę kierunku, wielkości, jak i przemieszczania się z jednych wysokości na drugie wiatrów wiejących w atmosferze? I czy ma to wpływ na zmiany siły i kierunku wiatrów wiejących przy powierzchni Ziemi? Czy samoloty…
Czy oprócz produkcji CO$_2$ człowiek wpływa na zmiany klimatu? Konkretnie, jaki jest wpływ ogrzewania/chłodzenia budynków (klimatyzator też grzeje), które działają jak radiatory, oraz łącznej powierzchni obiektów czarnych jak drogi czy dachy, które łatwo się nagrzewają? Nie słyszałem o takich rozważaniach, ale słyszałem o wpływie topnienia lodowców i zmniejszającej się powierzchni…
Co dzieje się z zanieczyszczeniami pozostawionymi przez samoloty na wysokości od 8-12 km nad Ziemią i jaki jest ich rozkład w przestrzeni? Cząsteczki o ciężarze właściwym większym niż powietrze poruszają się zgodnie z prądem powietrza na tej wysokości oraz w kierunku Ziemi. Jeżeli nad punktem A Ziemi przelatuje codziennie np.
Jestem hodowcą gołębi i zastanawia mnie jak one wracają do domu. Podobno odnajdują się za pomocą pola magnetycznego Ziemi. Czy mogę zbudować coś prostego, tak aby gołębie będące w pobliżu były przyciągane do gołębnika?…
Wiem, że w próżni dźwięk się nie rozprzestrzenia, ponieważ nie ma tam żadnych cząsteczek; ale chciałbym się dowiedzieć jak ta sprawa ma się na stacjach kosmicznych itp., oraz skąd różne cząsteczki umożliwiające rozprzestrzenianie się dźwięku pojawiły się na Ziemi?…
Nie ma głupich pytań, a więc. Na Ziemi znajduje się skończona liczba atomów – co jednak gdy ktoś/coś się rodzi? Np. człowiek. Wiadomo, że nabiera on masy, rośnie itd., i jest zbudowany z atomów. Skąd się biorą atomy „na człowieka”? Jest „tworzony” z tych obecnych atomów na Ziemi? Tylko teoretycznie…
Dlaczego niebo jest bardzo niebieskie nawet na bardzo wysokiej górze, mimo że już tam jest mało powietrza (tak że trudno się tam oddycha)? Mówię o Kilimanjaro, byłam tam i niebo na takiej wysokości nie jest ciemne, a tak samo niebieskie jak na dole, gdzie atmosfera jest gęsta.
Czy w naszym układzie słonecznym zawsze planety będą krążyć z taką samą prędkością i zostaną na tych samych orbitach? Czy planety obiegając słońce w jakiś choć minimalny sposób tracą swoją prędkość lub ja zwiększają, co w bardzo odległej przyszłości spowoduje spadek planety na Słońce lub wydostanie się z naszego Układu…
Zgodnie z odpowiedzią na jedno z pytań, wraz z głębokością np. w kopalni, temperatura skał rośnie. A jak to wygląda w przypadku jaskiń naturalnych? Czy można się spodziewać, że speleolodzy zagłębiając się w jaskinie będą odczuwać coraz większą temperaturę?…
Czy da się obliczyć różnicę w upływie czasu (jeśli tak to prosiłbym o wzór) i czy taka w ogóle jest, między człowiekiem mieszkającym na najwyższym punkcie na Ziemi, a człowiekiem mieszkającym na najniższym? Zakładając, że oboje żyją po 80 lat, ile można „zyskać/stracić czasu” mieszkając w tych miejscach?…
Co by się stało, gdyby obrót Ziemi wokół własnej osi trwał kilka miesięcy? Dzień i noc trwałyby wtedy kilka miesięcy, ale jak jeszcze wpłynęłoby to na pogodę i klimat naszej planety, na pory roku, zwierzęta i ludzi?…