Dlaczego liczba Pi, czyli $\pi$, ma nieskończone rozwinięcie dziesiętne? Skoro jest wynikiem dzielenia to czy istnieje możliwość, że po np. kilkuset bilionach liczb po przecinku trafi się taka, na której skończy się dzielenie i tym samym uda się znaleźć hipotetyczny koniec jej rozwinięcia?…
Komunikacja między mózgiem a organami odbywa się również na drodze kwantowej ( chociażby poprzez pola elektromagnetyczne-fotony (biofotony)) .Czy promieniowanie mikrofalowe G5 nie nałoży się na wewnętrzne pola organizmu i w ten sposób zaburzy homeostazę organizmu, co spowoduje rozwój chociażby nowotworów? Jak wytłumaczyć wzrost zachorowań na glejaka mózgu?…
Czy siła wypadkowa sił może być ujemna? Pytam, ponieważ w drugiej zasadzie dynamiki Newtona jest powiedziane: „W inercjalnym układzie odniesienia, jeśli siły działające na ciało nie równoważą się (czyli wypadkowa sił jest różna od zera), to ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do…
Co komórka ludzka pobiera z organizmu by się pożywić i czy prawdą jest, że nasze ciała produkują wodór? Pytam, bo są „teorie”, że komórki pobierają wodór i wodorowanie wody ma leczyć ludzi dostarczając więcej wodoru.
Czy podczas lekcji fizyki w SZKOLE PODSTAWOWEJ powinno się używać terminu SZYBKOŚĆ czy też PRĘDKOŚĆ? W podstawie programowej jest napisane, że na tym etapie edukacyjnym nie wprowadza się jeszcze WEKTORÓW w odniesieniu do ruchu i w tej samej podstawie programowej jest napisane że uczeń oblicza PRĘDKOŚĆ itd... Ja zawsze rozumiałam…
Czy stwierdzenie, że energia może zostać wyprodukowana jest poprawne fizycznie? Czy nie jest tak, że energia jest zawarta już w świecie w swojej określonej ilości i jedyną rzeczą jaką można z nią zrobić to przetwarzanie jej z jednej formy w drugą?…
Co by się stało gdyby człowiek wszedł do uruchomionego Wielkiego Zderzacza Hadronów? Jakie byłyby dokładne skutki? Dodam, że mam 15 lat, więc byłabym wdzięczna za słownictwo pozbawione skomplikowanych określeń :-)…
Czy można przeprowadzić dowód na istnienie obiektywnej rzeczywistości? Świat jaki jawi nam się przed oczami, zdaje się być czymś przestrzennym, ale w jaki sposób udowodnić jego przestrzenność, jeśli – z tego co mi się wydaje – nie ma nawet możliwości jednoczesnego sprawdzenia jego dwóch – powiedzmy – punktów. Przecież nie…
Jaki jest sens fizyczny współrzędnych kowariantnych i kontrawariantnych? Często pojawiają się one w literaturze, np. przy tensorze pola elektromagnetycznego, czy przy tensorach metrycznych; która z tych współrzędnych jest tą „rzeczywistą”?…
Dlaczego w nazwie występującego w teorii strun pola Ramonda–Ramonda zdublowano nazwisko Ramond, skoro autorem tego pomysłu był jeden człowiek, Pierre Ramond?…
Jak powinno się zapisywać wektory? Jedni mówią, że dużą literą, inni że małą (oczywiście ze strzałką w prawo "nad"), ale ta litera jest albo cienka albo gruba, ba -- jest ponadto albo prosta albo pochyła. No to jak powinno ostatecznie być, jest gdzieś do przeczytania jakaś wykładnia na ten temat,…
Skoro w oparciu o ogromne sukcesy metody naukowej stosowanej w fizyce można twierdzić, że przyroda jest matematyczna, to czy uzasadniony jest wniosek, że każda spójna, wewnętrznie niesprzeczna struktura matematyczna modeluje jakąś rzeczywistość fizyczną?…
Mówi się, że dzięki rezonansowi drgania o pewnej częstotliwości ulegają wzmocnieniu. Skąd bierze się energia na to wzmocnienie? Może to raczej selektywne zmniejszenie tłumienia?…
Czy jakiś fizyk bądź filozof rozważał ewentualność, że fundamentalne prawa rządzące Wszechświatem mogą nie dać się opisać w skończony sposób? Pytam o to, gdyż klasyczne wyniki z teorii obliczeń czy złożoności Kołmogorowa sugerują istnienie obiektów o tej cesze. Szczególnie interesują mnie odnośniki do literatury, gdyby byli Państwo w stanie takie podać.
Podczas uczenia się o ruchu przeczytałem, że chcąc obliczyć (z wykresu) drogę pokonaną przez ciało trzeba obliczyć pole figury zawartej pod wykresem. Na przykład gdy liczy się drogę z wykresu $v(t)$ w ruchu jednostajnie przyspieszonym, należy pomnożyć prędkość i czas oraz podzielić to na dwa (pole trójkąta). Moim pytaniem jest:…
W fizyce posługujemy się wieloma jednostkami i stałymi. Od zawsze odnosiłem wrażenie, że konieczność posługiwania się stałymi wynika z tego, że przyjęte przez nas jednostki są subiektywne, a nie obiektywne -- związane z nami i naszym postrzeganiem świata, a nie z samą konstrukcją świata. Czy w fizyce próbowano wszystkie jednostki…
Od roku nurtują mnie pytania na temat czasu. Zaczynając "czym w ogóle jest" przez "co można nim zrobić" do "czy czas jest szybszy niż światło?". Moim zdaniem to nowy dział fizyki, gdyż nie spotkałem się z działem badającym właściwości czasu. Głównym pytaniem na jakie chciałbym odpowiedzieć jest: "czy czas ma…
Pytanie związane z kinematyką, a konkretnie z ruchem w różnych układach odniesienia. Rozważmy taką sytuację: człowiek idzie w pociągu z prędkością $V_1$ przeciwnie do jego ruchu, załóżmy na zachód, a pociąg jedzie na wschód z prędkością $u$ względem ziemi. Prędkość człowieka w pociągu względem ziemi można obliczyć jako $V_2 =…
W książce "Biografia fizyki" George Gamow zwraca uwagę na ciekawą kwestię. Wraz z rozwojem fizyki kolejne działy matematyki znajdowały zastosowanie: analiza, potem algebra i geometria. Gamow pisze, że tylko z wielkich działów matematyki tylko topologia i teoria liczb nie stanęły u podstaw żadnej wielkiej teorii fizycznej i pozostają czysto matematycznymi…
Mam 16 lat i bardzo interesuję się fizyką. Po wakacjach idę do liceum na profil mat-fiz, ponieważ bardzo chciałabym rozwijać się w tym kierunku. Dlatego moje pytanie brzmi, w jaki sposób mogłabym poszerzać moją wiedzę, pomijając lekcje w szkole lub podręczniki. Przede wszystkim interesują mnie jakieś książki, ponieważ jest to…
Czy aby obliczyć maksymalną siłę dośrodkową można użyć wzoru na tarcie, gdzie współczynnikiem jest współczynnik tarcia opon o asfalt? Jak ma się do tego bezwładność (w ruchu jednostajnym po okręgu)? Dlaczego samochód w ruchu jednostajnym po okręgu może "wylecieć" z zakrętu, skoro wszystkie siły się równoważą?…
Skoro matematyka jest tak powszechnie obecna w przyrodzie, to czy jesteśmy w stanie tak opisać prawa fizyki, aby chociaż teoretycznie można było je symulować na komputerze? Np. stworzyć model wszechświata, takiego jak nasz?…
Moje pytanie jest bardziej związane z matematyką niż z fizyką, ale liczę na odpowiedź. Jak rozwija się matematyka? Czy ludzkość kiedykolwiek doczeka się Matematycznej Teorii Wszystkiego, kiedy wszystkie zależności między wszystkim zostaną ODKRYTE przez człowieka, czy też można cały czas brać pod uwagę coraz to nowe (i abstrakcyjne) założenia? Czy…
Mam pytanie w sprawie pewnego doświadczenia, które wykonałem w szkolnej pracowni fizycznej. Jestem licealistą i nie za bardzo się na tym znam, więc zadaję pytanie. Na lince, przymocowanej do więzów zawiesiłem sprężynę, a na niej masę. Sprężynę i wahadło wychyliłem jednocześnie z położenia równowagi. Efekt był zaskakujący. Przy największej amplitudzie…
Jak obliczyć "dwa razy niższą" temperaturę? Zetknąłem się z niby banalnym zadaniem: "Na termometrze jest 20 stopni C. Oblicz, jaka będzie temperatura, jeżeli obniży się o połowę?". Banalna (i mam wrażenie, że błędna) odpowiedź to 10 stopni C, ale nie daje mi spokoju, jak obliczyć to samo zadanie, jeżeli temperatura…
Zastanawiałam się ostatnio jaką interpretację mają dwa twierdzenia: 1) rotacja gradientu funkcji skalarnej = 0 2) dywergencja rotacji funkcji wektorowej = 0 Pomyślałam, że pierwsze wyklucza istnienie sytuacji, którą przedstawia znane złudzenie optyczne -- schody, które się nie kończą: http://www.matemaks.pl/grafika/zludzenia/escher-schody1.jpg Czy to jest poprawne skojarzenie? Jak można odnieść drugie twierdzenie…