Dlaczego, po odkryciu spontanicznego tworzenia się cząstek w próżni (nazwanych wirtualnymi) nie uznano, że próżnia ma niezerową masę? Przecież to doskonale tłumaczyłoby obserwowanie niektóre działania „ciemnej materii”. Nawet jakby powstawały tylko na króciutką chwilę, to ogrom tej pustej przestrzeni powinien dawać mierzalne oddziaływania, np. w postaci poruszania się galaktyk „w…
Czy tzw. boska proporcja występuje w Układzie Słonecznym, np. w odległościach między planetami względem siebie i Słońca? Czy występuje ona również w odległościach między galaktykami?…
Jaka teoria wyjaśnia dokładnie oddziaływania grawitacyjne lub elektromagnetyczne poprzez wymianę bozonów ? Jaki konkretnie czynnik lub argument w tym procesie wymiany wywołuje efekt przyciągania lub odpychania, a którego brak nie wywoływałby tego efektu? Czy istnieje teoria relacji pomiędzy oddziaływaniami, czy jej jeszcze nie ma?…
Jak wyglądałby wzór uzyskany w doświadczeniu podobnym do tego z dwoma szczelinami, ale ze szczelinami trzema, przy czym tylko przy jednej z nich znajdowałby się detektor? Czy dobrze mi się zdaje, że byłoby to złożenie wzoru interferencyjnego z dwóch szczelin (tych bez detektorów) i „zwykłego” rozproszenia, tak jakby była tylko…
Czy powinniśmy obawiać się tego, że próżnia jest metastabilna? Przed swoją śmiercią Stephen Hawking ostrzegał, iż próżnia w każdym momencie może zatracić swoją stabilność i wytworzyć bąbel, który wchłonąłby wszystko na swojej drodze. To faktycznie realne zagrożenie?…
Skąd wiadomo, że splątanie kwantowe („upiorne działanie na odległość”) jest szybsze niż światło? Tzn. np. pomiar spinu jednej splątanej cząstki natychmiast określa spin drugiej, nawet jeśli byłyby oddalone o setki lat świetlnych.
Prowadzę domowe badania nad siecią telefonii komórkowej 5G. Niestety nie wiem z czego mam wykonać klatkę Faradaya aby nie przepuszczała owych fal; fajnie by było, aby blokowała też sygnał radiowy. Jakiej wielkości muszą być oczka w siatce z cyny lub miedzi i który metal będzie najlepiej się sprawdzał w tej…
W wykładach na temat ogólnie pojętej fizyki kwantowej często pojawia się temat eksperymentu ze szczelinami. Opisuje się go w ten sposób, że „strzela” się w kierunku tychże szczelin pojedynczymi fotonami. Moje pytanie jest następujące: jak w praktyce wytwarza się pojedynczy foton? Czy rzeczywiście da się wytworzyć pojedynczy foton, czy po…
Mam pytanie odnośnie paradoksu tyczki w stodole. Jeśli według obserwatora stojącego w stodole tyczka skoczka (która w spoczynku ma długość stodoły) poruszającego się z prędkością bliską prędkości światła zmieści się cała w stodole, a według skoczka skróceniu ulegnie stodoła i tyczka się do niej nie zmieści – co zobaczy skoczek…
Czy istnieją jakieś rzetelne badania naukowe potwierdzające lub obalające twierdzenie o terapeutycznym działaniu radonu? Istnieją na świecie (w tym w Polsce) uzdrowiska, gdzie stosuje się kąpiele i inhalacje radonem, które mają rzekomo korzystny wpływ i leczą niemal wszystko.
Czy można przeliczyć energie elektryczną na temperaturę? Chodzi mi o to, że jeżeli mamy gram materii (jeżeli dobrze rozumiem pierwiastek nie robi różnicy, ale jeżeli tak by było to przyjmijmy wodór) to czy ogrzanie takiej ilości można opisać za pomocą watów? Jeśli tak, to ile watów by było potrzebne do…
Pomiędzy np. piątym poziomem energetycznym a ostatnim, w którym energia atomu jest równa zero, jest nieskończenie wiele poziomów energetycznych. Dlaczego nie oznacza to, że energia atomu wodoru może przyjmować dowolną wartość?…
W wysokich temperaturach gluony są w stanie reagować ze sobą tworząc kwarki dziwne (temp. 170 MeV/kB). Czytając w różnych źródłach natknąłem się na to, że materia dziwna miałaby mieć większą stabilność, aniżeli materia zwykła (barionowa) i tym samym przy kontakcie tych dwóch typów materii materia dziwna niejako przemieniałaby zwykłą materię…
Co się dzieje z cząsteczkami pyłu zawieszonego (popularnie zwanymi smogiem), które zostają przewiane przez wiatr lub... rozmyte przez deszcz? Czy one po jakimś czasie opadają na powierzchnię? Czy po kilku bezwietrznych dniach w mieście możemy powiedzieć, że te cząsteczki osiadają na ulicach niczym kurz w mieszkaniu, i mimo że nie…
Jaki aparat matematyczny jest niezbędny do zrozumienia ogólnej teorii względności? Chodzi mi o niezbędne pojęcia, zwłaszcza z zakresu analizy matematycznej i topologii.
Każda galaktyka obraca się wokół własnego jądra (czarnej dziury). Czy wszystkie galaktyki razem wzięte obracają się wokół jakiegoś nieznanego „centrum”?…
Czy nie jest tak, że aby jakiś przedmiot się poruszał (wykonywał tzw. pracę) potrzebuje dostarczania energii? Zatem dlaczego w przestrzeni kosmicznej Ziemia „bez dodawania jej energii” stale wykonuje pracę krążąc wokół Słońca i wokół samej siebie (swojej osi)? Nawet brak „tarcia” tego nie „usprawiedliwia”! Dlaczego też, podobnie, jeżeli jakiemuś przedmiotowi…
Dlaczego jeśli polejemy wodą jakiś przedmiot to zmienia on kolor, np. robi się ciemniejszy? Np. ziemia na polu. U góry jest sucha i jasnobrązowa, a jak ją wodą polać lub trochę się wkopać to jest już brązowa.
Dlaczego w wzorze Newtona dotyczącym powszechnej grawitacji siła F zależy od iloczynu mas ciał przyciągających się? Jedno ciało oddziaływuje na drugie siłą $F_1=m_1 a_1$ a drugie ciało $F_2= m_2a_2$, oczywiście zgodnie z tym, że akcja jest równa reakcji. Zrozumiałe jest, że siła ta jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości –…
Od dłuższego czasu bezskutecznie szukam danych pomiarowych ziemskiego przyspieszenia grawitacyjnego, mierzonego na dużych głębokościach pod powierzchnią. Kopalnie w RPA 4km, odwierty geologiczne nawet 12km, głębie oceaniczne. Chodzi mi o zestawienie danych z powierzchni i z dużej głębokości w tym samym miejscu. Jeżeli Uniwersytet Warszawski nie ma takich danych, to może…
Wszystkie cząstki tworzące „naszą” materię mogą mieć dowolny ładunek elektryczny, natomiast ich ładunek kolorowy zawsze jest zerowy (biały). Czy mogłyby (przynajmniej teoretyczne) istnieć cząstki o obowiązkowo zerowym ładunku elektrycznym, lecz niezerowym ładunku kolorowym? Jeśli tak, to czy mogłyby one pomóc wyjaśnić czym jest ciemna materia?…
Czy jest wzór na siłę zgniotu? To jest siłę jakiej trzeba by użyć do zgniecenia jakiegoś obiektu; np. jakiej siły używa prasa hydrauliczna do zgniecenia samochodu. Jakie zmienne są tu potrzebne: gęstość i masa obiektu zgniatanego, współczynnik tarcia pomiędzy obiektem naciskającym i zgniatanym, z ilu stron oddziałuje prasa na dany…
Chciałbym się dowiedzieć jaka (w przybliżeniu) siła jest potrzebna aby połączyć dwa jądra wodoru w syntezie jądrowej, i ile ona wynosi w kilogramach (jako jednostkach siły).
W sumie mam dwa pytania, ale z podobnego zagadnienia. 1) Co się dzieje z nadmiarowymi ładunkami w chmurach? Ładunek elektryczny pojawia się, bo dwie masy powietrza ocierają się (a w nich drobinki wody), przez co górna warstwa zyskuje ładunek, załóżmy +A, a dolna -A. Gdyby wyładowania przebiegały między chmurami, to…
Czy orbita naszego Układu Słonecznego względem środka galaktyki jest elipsą? Jeśli tak, to jakie są implikacje zmiany odległości od centrum na przestrzeni pełnego obiegu?…
Horyzont czarnej dziury określamy jako sferę o promieniu powiedzmy kilku kilometrów (szacowaną z zewnątrz czarnej dziury). Jednocześnie przyjmujemy, że materia w czarnej dziurze zapada się do punktu, a samo „wnętrze” czarnej dziury nie posiada znanej nam geometrii (czyli nie ma rozmiarów w naszym rozumieniu). Czy nie należy z tego wnioskować,…
Skąd w meteorologii wzięło się sformułowanie „temperatura odczuwalna”? Ciekawi mnie też jakim cudem istnieją nawet wzory do tego, wszakże różni ludzie różnie odczuwają temperatury.
Czy naładowany elektrycznie obiekt krążący po orbicie emituje promieniowanie elektromagnetyczne? Np. czy naładowana elektrycznie Ziemia krążąca wokół Słońca zaczęłaby emitować promieniowanie synchrotronowe? Ruch po orbicie to ruch przyspieszony, więc przyspieszające ładunki elektryczne powinny świecić. Dobrze myślę?…
Czy są gdzieś prowadzone badania wpływu zawirowań i wytwarzanych spalin samolotów pasażerskich na wysokości 10-12 km na zmianę kierunku, wielkości, jak i przemieszczania się z jednych wysokości na drugie wiatrów wiejących w atmosferze? I czy ma to wpływ na zmiany siły i kierunku wiatrów wiejących przy powierzchni Ziemi? Czy samoloty…
Jak to możliwe, że latem, wieczorem, przy temperaturze ok. 20 stopni, z ust leciała mi para? Dodam, że w powietrzu dosyć wilgotno po burzy. Wydawało mi się, że dzieje się tak tylko przy temperaturach minusowych.