Podczas zderzeń, np. proton-proton, w zderzaczu hadronów powstają nowe cząstki. Czy powstają one z energii kinetycznej tych protonów? Jeśli tak, to co w takim razie dzieje się z protonami po zderzeniu?…
Moje pytanie dotyczy horyzontu supermasywnej czarnej dziury. W książce „Potęga i Piękno – ekstremalne zjawiska w kosmosie” Bryana Gaenslera opisane są przyspieszenia jakie występują na powierzchni różnych ciał niebieskich. Wg autora na powierzchni gwiazdy neutronowej sięgają kilku milionów km/h/s, natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie horyzontu zdarzeń supermasywnej czarnej dziury wynosi „jedynie”…
Zainteresował mnie eksperyment myślowy Einsteina z windą. Czy dzisiaj dysponujemy narzędziami pomiarowymi, które byłyby w stanie wykryć czy winda jest w polu grawitacyjnym czy też przyspiesza jednostajnie? W eksperymencie myślowym jest to nieodróżnialne.
Załóżmy, że jesteśmy w stanie zbudować śmigło o rozpiętości 4000km. Gdyby obracało się z prędkością 50 obrotów na minutę, to koniec śmigła poruszałby się z prędkością większą niż prędkość światła. Czy w takim razie to oznacza, że nie da się wytworzyć takiej dużej mocy aby wprawić takie śmigło w ruch?…
Czy siła wypadkowa sił może być ujemna? Pytam, ponieważ w drugiej zasadzie dynamiki Newtona jest powiedziane: „W inercjalnym układzie odniesienia, jeśli siły działające na ciało nie równoważą się (czyli wypadkowa sił jest różna od zera), to ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do…
1. Jak wiadomo, jednostką czasu jest sekunda, a jednostką przestrzeni metr. Czy zatem istnieje coś takiego jak jednostka czasoprzestrzeni? Jeśli tak, to jak ona jest wyrażona? 2. Nie licząc czarnych dziur, czy są miejsca we Wszechświecie, gdzie jest tylko czasoprzestrzeń, bez śladu materii i bez fal elektromagnetycznych?…
W jaki sposób teoria grup łączy się z teorią strun? W pewnym filmie powiedziano, że teoria grup łączy się z teorią stun i może być dowodem na jej potwierdzenie. Nie rozumiem w jaki sposób te dwie teorie się łączą.
Dlaczego jon H+ uznaje się za proton? Na zajęciach z biologii jon wodoru uznaje się za proton i odwrotnie, ale właściwe dlaczego? Przecież wodór bez elektronu staję się zlepkiem protonów i neutronów, a nie samych protonów, więc skąd taka zależność?…
Co powoduje, że odbiornik (np. samochód zdalnie sterowany) wie, że nadajnik (np. pilot od tego samochodu) każe mu jechać do przodu a nie do tyłu? Czy to, że długości fal radiowych są inne?…
Czytałem ostatnio, że hel jest jednym z droższych pierwiastków na świecie i że jego zasoby powoli się wyczerpują. Hel jest też produktem wielu reakcji jądrowych, chociażby rozpadu alfa lub reakcji syntezy jądrowej (np. proces trzy alfa). Część z tych procesów możemy przeprowadzić w warunkach laboratoryjnych. Czy zatem możliwa jest produkcja…
Skoro w Modelu Standardowym leptony występują parami (np. naładowany elektron wraz z odpowiadającym mu neutrinem), to czy modele postulujące istnienie czwartego, sterylnego neutrina zakładają też istnienie czwartego, sterylnego „elektronu”? Czy takie cząsteczki, zapewne masywne i bardzo słabo oddziałujące, byłyby dobrym kandydatem ma ciemną materię?…
Czy określenie „fala” dla opisania zjawisk takich jak światło jest adekwatne? Czy cząstki poruszające się po trajektorii widzianej z boku jako sinusoida – patrząc w dwóch wymiarach przestrzeni – nie poruszają się w istocie po trajektorii, którą można by określić jako śrubowa, opisując ją w trzech (a nie w dwóch)…
Czy ze względu na efekty teorii względności czas połowicznego rozpadu radioaktywnych jąder atomowych ulega wydłużeniu przy rozpędzaniu ich w akceleratorach?…
Co nadaje farbie właściwość trwałości, a konkretnie odporności na ścieranie, zmywanie, zakurzenie, zabrudzenie? Co teoretycznie należałoby wmieszać do farby, aby stała się ona zupełnie nieścieralna lub maksymalnie wydłużyć jej trwałość?…
Jaki jest kształt jądra atomowego? Czy faktycznie jest to sklejenie kilku kulek (neutronów i protonów), czy może te elementy składowe zlewają się w kulę?…
Dlaczego nigdy nie mówi się o tym, że w samym środku ciała niebieskiego typu planeta czy gwiazda, grawitacja jest prawie równa zeru („prawie” ze względu na minimalne odchylenia od idealnego rozkładu masy w kuli). Ale jednak bardzo mała, a więc także ciśnienie bardzo małe. A to powinno mieć np. takie…
Dlaczego ładunek protonu jest określany jako dodatni, a elektronu jako ujemny – a nie na przykład odwrotnie? Skąd wziął się pomysł oznaczenia „plus” i „minus”? To, że mają różne znaki, jest logiczne, ale czy jest jakieś uzasadnienie takiego określenia, czy po prostu tak kiedyś przyjęto?…
Wydarzenia w polu grawitacyjnym zachodzą wolniej, poprzez grawitacyjną dylatację czasu, dla obserwatora znajdującego się w mniejszym polu grawitacyjnym. Czy to samo tyczy się światła? Czy fotony zwalniają w polu grawitacyjnym?…
Dlaczego szkło żarówki halogenowej, w której żarnik jest blisko bańki, nie topi się (nie mięknie) pomimo tego, że żarnik osiąga temperaturę 3000 stopni Celsjusza, a temperatura mięknienia szkła kwarcowego wynosi 1400 stopni Celsjusza?…
Używając wskaźnika laserowanego skierowanego na odległą ścianę, ruch świecącej plamki na ścianie może mieć bardzo dużą prędkość przy niewielkich ruchach samego wskaźnika (prędkość liniowa zależy od promienia). Czy przy odpowiednio dużej odległości wskaźnika laserowego od ściany, możliwe jest przekroczenie prędkości światła przez plamkę wskaźnika poruszająca się po hipotetycznej ścianie?…
Byłem przekonany, że ruch obrotowy Ziemi wokół osi, a w konsekwencji siła odśrodkowa, jest przyczyną powstawania pływów morskich, przy określonych warunkach – np. koniunkcja Ziemi i Księżyca. Rozumiałem to tak: jeśli występowała koniunkcja tych ciał, to od strony „księżycowej” łączna siła była sumą siły odśrodkowej Ziemi i większej siły przyciągania…
Czy gluony rzeczywiście są bezmasowe, jak wynika z Modelu Standardowego? Przecież z samego faktu posiadania ładunku (kolorowego) wynika związana z tym energia oddziaływania kolorowego która powinna czynić gluon masywnym – czy się mylę?…
Dlaczego rad-226 rozpada się akurat do radonu-222 i helu-4, a nie inaczej? Dlaczego jest to akurat rozpad alfa, a nie rozpad innego rodzaju? Czy rad-226 może się rozpaść na inne pierwiastki?…
Czy dwie przeciwległe wiązki fotonów w próżni będą się nawzajem rozpraszać? Na tzw. chłopski rozum fotony są swoimi własnymi antycząstkami, więc jeśli doprowadzimy do zderzenia czołowego dwóch naprzeciwległych wiązek fotonów o tej samej długości fali, to powinny one anihilować i wyprodukować dwa fotony o takiej samej energii (z zasady zachowania…
Co komórka ludzka pobiera z organizmu by się pożywić i czy prawdą jest, że nasze ciała produkują wodór? Pytam, bo są „teorie”, że komórki pobierają wodór i wodorowanie wody ma leczyć ludzi dostarczając więcej wodoru.
Czy jest możliwe, aby nachylenie osi względem ekliptyki planety było cały czas takie samo względem gwiazdy wokół której krąży i niezależne od położenia na orbicie? Przykładowo, przez cały okres obiegu wokół gwiazdy planeta ustawiona jest tak jak Ziemia w dniu przesilenia letniego.
Będę wdzięczny za podanie daty koniunkcji Saturna i Jowisza, około roku 7 p.n.e. Czy była to potrójna koniunkcja? Jeśli to możliwe to poproszę o ich daty dzienne.
Czy podczas lekcji fizyki w SZKOLE PODSTAWOWEJ powinno się używać terminu SZYBKOŚĆ czy też PRĘDKOŚĆ? W podstawie programowej jest napisane, że na tym etapie edukacyjnym nie wprowadza się jeszcze WEKTORÓW w odniesieniu do ruchu i w tej samej podstawie programowej jest napisane że uczeń oblicza PRĘDKOŚĆ itd... Ja zawsze rozumiałam…
Czy stwierdzenie, że energia może zostać wyprodukowana jest poprawne fizycznie? Czy nie jest tak, że energia jest zawarta już w świecie w swojej określonej ilości i jedyną rzeczą jaką można z nią zrobić to przetwarzanie jej z jednej formy w drugą?…