Co jest "źródłem" stałego pola magnetycznego? Zmienne pole magnetyczne wytwarza zmienne pole elektryczne i na odwrót, źródłem pola elektrycznego jest ładunek, a pole magnetyczne jest bezźródłowe. W jaki sposób powstaje stałe pole magnetyczne np. w magnesach trwałych, jeżeli nie ma źródła? Jeżeli źródłem nie jest ani elektron, ani proton.
Moje pytanie dotyczy oddziaływania słabego, z tego co wiem to działa pomiędzy fermionami. Ale skąd wiedzieć, czy będzie ono przyciągało do siebie czy odpychało cząstki? Czy ono w ogóle przyciąga czy tylko zmienia zapach? Wiem, że to oddziaływanie nie ma dużego znaczenia, ale ciekawi mnie sama zasada jego działania, bo…
Moje pytania dotyczą pętlowej grawitacji kwantowej (dalej LQG): 1. Czy najmniejsza cząstka przestrzeni LQG (ziarno) jest domknięta, czy ziarno ma 3 wymiary, a metryka jest określona skokowo i lokalnie przestrzeń jest probabilistyczna? 2. Czy w tej przestrzeni na "wyciągnięcie ręki", przestrzeń jest izotropowa bez wyróżnionego kierunku, praktycznie euklidesowa i każdy…
Dlaczego neutron posiada spin 1/2, skoro składa się z elektronu i protonu również posiadających spin 1/2; czy spiny fermionów tworzących neutron nie powinny się sumować?…
Podobno nie da się podróżować szybciej niż światło. Ale przecież fale świetlne w ośrodkach optycznie gęstych pędzą wolniej niż w próżni, więc co by się stało, gdyby wytworzyć taki materiał optycznie gęsty i taką rakietę, która by prześcignęła światło rozchodzące się w takim ośrodku? Czy wtedy światło by "zawróciło"? Światło…
Czytałem sporo o fluktuacjach kwantowych, wyczytałem, że są następstwem lub wynikają (przepraszam jeśli użyłem złego sformułowania) z zasady nieoznaczoności Heisenberga. Znam też tę zasadę, ale nie mogę połączyć tych dwóch rzeczy. Rozumiem to tak, że zasada nieoznaczoności mówi o tym, że nie możemy określi jednocześnie dokładnego położenia i dokładnie pędu.
Czytając książkę L. Kolditza "Chemia nieorganiczna" natrafiłem na dość ciekawy błąd dotyczący przemian jądrowych. Na dziesiątej stronie pojawia się informacja o przemianach: beta minus, beta plus i o wychwycie K. Książka mówi, że przy rozpadzie neutronu na proton i elektron (rozpad beta minus) wytwarza się dodatkowa cząstka "neutrino". Jednak zgodnie…
Czytając o fluktuacjach kwantowych, kreacji wirtualnych cząstek i ich udziale w tzw. parowaniu czarnych dziur, zastanowił mnie fakt, dlaczego te wirtualne cząstki nie uczestniczą w zjawisko Comptona?…
W Wikipedii pod hasłem Model Standardowy możemy przeczytać, że ma on 19 swobodnych parametrów (np. masy cząstek), które należy wyznaczyć doświadczalnie, i nie ma teorii wyjaśniającej wartości tych parametrów. O jakie parametry chodzi?…
Zgodnie z teorią/hipotezą Hawkinga czarne dziury promieniują poprzez emisję jednej z wirtualnych cząstek wytworzonych na skraju horyzontu zdarzeń (druga ulega pochłonięciu). Czy to oznacza, że raz w przestrzeń wydostaje się cząstka, a raz antycząstka? Czyli że czarne dziury w równych proporcjach kreują materię i antymaterię?…
Skąd bierze się energia emitowana przez gwiazdy neutronowe? Rozumiem, że w uproszczeniu są to obiekty złożone z samych neutronów, a zatem nie zachodzą tam reakcje jądrowe dające energię zwykłym gwiazdom. A może to zbyt wielkie uproszczenie? I jaki koniec czeka gwiazdę neutronową?…
Chciałbym zapytać co to właściwie jest grawitacja kwantowa. W internecie jest dużo informacji na ten temat, np. że nie można połączyć mechaniki kwantowej z Ogólną Teorią Względności Einsteina, ale nie mogę znaleźć przystępnego wytłumaczenia co to właściwie jest grawitacja kwantowa. Byłbym bardzo wdzięczny za kilka słów wyjaśnienia.
W fizyce spinem określa się zarówno mechaniczny moment pędu jak i moment magnetyczny (np. wyrażony w tzw. stosunku żyromagnetycznym). Pole magnetyczne w magnesach trwałych ma w większości pochodzenie spinowe i, co dziwne, zorientowane i nadążające za osiami makroskopowymi magnesu – np. kierunek linii magnetycznych magnesu sztabkowego zmienia się podczas obrotu…
Tensor metryczny w płaskiej czasoprzestrzeni jest diagonalny i ma wyrazy przekątne równe (1, –1, –1, –1). Czy wynika to wyłącznie z doświadczeń, czy raczej możliwe jest wyprowadzenie tej postaci tensora metrycznego?…
Zakładając, że świat pochodzi od Wielkiego Wybuchu, czy możliwe jest, że gdy nasz Wszechświat przestanie istnieć, to dojdzie do ponownego Wielkiego Wybuchu i odtworzy się on dokładnie taki sam jak obecnie? Tzn. wszystkie wydarzenia jakie działy się w przeszłości wydarzą się ponownie?…
Mam pytanie dotyczące praw: Biota-Savarta oraz Ampère’a. Czym się one różnią w praktycznym zastosowaniu? Z tego co mi wiadomo, zarówno jedno jak i drugie pozwala obliczyć wartość indukcji magnetycznej w danym miejscu na podstawie przepływu prądu.
Czy siła grawitacji jest odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości, czy jest to tylko zgodne dla pewnych odległości? Czy podobnie jest dla siły elektrostatycznej?…
Czy fizyka niskich temperatur może wytworzyć substancje, które zaczną świecić i dawać emisje świetlną jednocześnie wszytko zamrażając dookoła? Czasami w Fantastyce Naukowej były przedstawiane mrożące lasery i promienie, coś na zasadzie jak ogień daje ciepło, który może wiele rzeczy spalić dając też światło. Ale czy istnieją np. podobne substancje, coś…
Moje pytanie dotyczy promieniowania Czerenkowa. Mianowicie na Wikipedii znalazłem wzmiankę o tym, że cząstki emitują takie promieniowanie przy prędkości większej od prędkości światła, której jak wiadomo nie może przekroczyć cząstka o niezerowej masie spoczynkowej. Czy nie jest to jakaś sprzeczność...?…
Jak długo trwa odbicie się światła od czegokolwiek? Najprościej rozważyć lustro na które pada światło. Jak długo trwa odbicie się fotonu od metalu? Aby zrobić eksperyment nie trzeba dużo, wystarczy pewnie długa tuba z kilkunastoma ściankami. Jak pusty długi ołówek. Wewnątrz wystarczy puścić jednorodne światło laserowe i zobaczyć czy pojedynczy…
1. Jak to się dzieje, że Księżyc wykonuje ogromną pracę powodując przypływy i odpływy morza za darmo – nic go to nie kosztuje! Czyżby było to perpetuum mobile? Podobnie z ciepłem, energią i zjawiskami wulkanicznymi, np. na księżycach Jowisza wywołanymi siłami pływowymi. Skąd pochodzi energia wykorzystywana w tych procesach? 2.
Jeśli jakaś obca cywilizacja oddalona od nas o 100 lat świetlnych zbudowała ogromny superteleskop, to zobaczy Ziemię z 1917 roku. A gdyby wyruszyła w podróż do nas z prędkością 0,5 c, to po 20 latach podróży byłaby od nas oddalona już tylko o 90 lat świetlnych, tzn. że zobaczyłaby Ziemię…
Dlaczego moc bierna w przebiegach odkształconych (napięcie i prąd elektryczny) jest niemożliwa do zmierzenia, mimo że posiadamy sposoby do jej obliczenia, m.in. moc bierną Fryzego?…
Czy Ogólna Teoria Względności (OTW) zastępuje całkowicie mechanikę klasyczną? Jak wygląda w przypadki OTW opis prostych układów o których uczymy się w szkole, np. ciał na równi pochyłej czy rzutu piłką? Co ogólna teoria względności mówi na temat bezwładności?…
W wielu artykułach, między innymi na Wikipedii, w kontekście reakcji zachodzących w gwiazdach, pojawia się sformułowanie "spalanie". Chodzi o reakcje termojądrowe, na przykład przekształcanie wodoru w hel, helu w węgiel i tak dalej. Czy sformułowanie "spalanie" w tym konteście jest używane prawidłowo?…
Czy woda po zamarznięciu zmienia swoje właściwości jako lód, jeśli coraz bardziej obniżamy jego temperaturę? Chodzi mi o to czy jest różnica w budowie lub właściwościach lodu przy temperaturze –30C, –150C, i blisko zera absolutnego? A inne materiały?…
Praktycznie każdy z nas wie jak za pomocą koncentratu zrobić pomidorówkę z rosołu, jednakże to co mnie zastanawia najbardziej to odwrócenie tego procesu, tj. jak zrobić rosół z pomidorówki? Pytanie wbrew pozorom wydaje się błahe, ale z punktu widzenia entropii pomidorówka jest stanem preferowanym, natomiast aby zmniejszyć entropię należy dodać…
Dowiedziałem się ostatnio, że nasz Układ Słoneczny, a może bardziej precyzując Słońce, porusza się po powierzchni torusa, w wyniku złożenia dwóch ruchów: po okręgu małym i po okręgu dużym, przy czym okręgi te leżą na prostopadłych do siebie płaszczyznach. Duży okrąg i jego średnica związane są z rokiem galaktycznym, nie…
Mam dwa pytania które nurtują mnie od dłuższego czasu. Jak poruszają się kwarki i co stanie się, kiedy zbliżymy je za bardzo do siebie? Oddziaływanie silne nie pozwala kwarkom się rozdzielić, bo gdy się oddalą to siła oddziaływania rośnie. A gdy je zbliżymy to owa siła maleje, czy sprawa tu…
Moje pytanie dotyczy bozonu Higgsa, a konkretniej w jaki sposób powoduje on, że leptony nabierają masy. Z tego co mi wiadomo, koncepcja bozonu Higgsa powstała przy analizie oscylacji cząstek pomiędzy lewo i prawo skrętnymi, a konkretniej faktem, że mają one różny ładunek słaby. Przy każdej zmianie spinu cząstka reaguje z…
Dlaczego podgrzewana woda zaczyna szumieć? Np. podczas podgrzewania wody w czajniku lub garnku. Co więcej zauważyłem, że woda zawierająca więcej soli głośniej szumi.
Czy jest jakieś wyjaśnienie dlaczego cząstki proton i elektron mają taki sam ładunek elektryczny co do wartości bezwzględnej, podczas gdy masa protonu jest ok. 1830 razy większa od masy elektronu?…
Dlaczego promieniowanie podczerwone niesie większą temperaturę niż bardziej energetyczne długości fali elektromagnetycznej, np. całe widmo światła widzialnego i ultrafiolet? W zasadzie skąd brak zależności pomiędzy energią a temperaturą, i czy temperatura rośnie wraz z długością fali ( w takim wypadku przy fali o długości dążącej do nieskończoności, temperatura byłaby równie…
Co w praktyce oznacza, że długość fali elektromagnetycznej wynosi np. 1,5 km? Taki wynik otrzymałem w zadaniu, w którym trzeba było obliczyć długość fali radiowej Polskiego Radia. Teoria teorią, ale jak ten wynik ma się w praktyce ?…